Ústecký deník: Zastupitelé města se Facebooku nebojí. Někteří mají tisíce přátel

18. září 2015

Ústí n. L. – Sociální síť Facebook už dávno nemá fanoušky jen mezi mládeží. Na chuť mu přišli také ústečtí zastupitelé.
Z osloveného spektra politických stran je zřejmé, že své facebookové profily zakládají jak z důvodu osobních kontaktů, tak právě kvůli své politické angažovanosti. Jedním z takových je i zastupitel Martin Hausenblas (PRO! Ústí). „Facebook mám již léta. Používám jej jako platformu pro síření aktuálních informací, názorů a postojů. Denně na něm strávím zhruba hodinu,“ sdělil Hausenblas.
Rovněž starostka Neštěmic a zastupitelka Ústí Yveta Tomková (Nezávislí) si profil založila, zhruba před rokem. „Využívám ho spíše k podávání informací o tom, co se v našem obvodě děje. Plánujeme zřízení facebookových stránek MO Neštěmice,“ řekla Tomková.
Aktivním uživatelem Facebooku je i Petr Brázda z KSČM. Ten ho využívá už pátým rokem, ale jak říká, ne pro politické působení. Přesto počet jeho přátel, před kterými se prezentuje, je obrovský: 1 831. „V průměru jsem na Facebooku denně tak 10 až 15 minut. Vyhledávám hlavně adresy politických uskupení ve městě, občas i vyhlášené glosátory ústeckého života. Sleduji také naši rozvětvenou rodinu a rubriku přátel Norských lesních koček,“ uvedl Brázda, jenž dle svých slov jiné sítě nepoužívá. „Jsem zastánce tradiční komunikace přes tisk, jsem i v redakční radě Městských novin,“ dodal zastupitel.
Před třemi lety si Facebook založila i zastupitelka za TOP 09 Ilona Tajchnerová. Aktivní na síti ale není. „Patřím mezi ty, jež odhalování soukromí příliš netěší. Omezuji se tedy občas na nějaký komentář k diskutovanému tématu. Možná je to také tím, že i ve své práci často řeším věci přímou konfrontací s druhou stranou. Diskuse na Facebooku jsou na mé gusto příliš chaotické,“ informovala Tajchnerová.
To prvnímu náměstku primátorky Jiřímu Madarovi založila Facebook jeho manželka. „Mám málo času, takže se tam dostanu jen občas a vůbec ne denně. Využívám ho hlavně pro soukromé účely a komunikaci s rodinou. Nerad zde diskutuji a nemám to rád. Mám raději osobní diskuse tváří v tvář. Již jsem přemýšlel o zrušení svého profilu,“ komentoval Madar.
Zda „lajkuje“ na sociální síti i jeho kolegyně, primátorka Věra Nechybová, není zřejmé. „Děkuji za otázky, pane redaktore, tyto informace jsou však ryze osobního charakteru a nesouvisí s řízením našeho města. Děkuji za pochopení,“ uvedla primátorka.

Region| Severní Čechy