Ústecký deník: Pro autobusák prý není místo

9. září 2015

Po autobusovém terminálu volají cestující, dopravci i politici. Zatím všichni marně

Ústí nad Labem – Autobusového nádraží se v Ústí zřejmě jen tak nedočkáme. Po jeho zřízení přitom volají dopravci i cestující. Ústecký kraj, který objednává meziměstskou dopravu, je sice ochoten to podpořit, ale ne kompletně financovat. Prý je to záležitost města. To na něj nemá místo a ani peníze. I když určité řešení už zvažovalo.
Mluvčí Nikola Bradíková ze společnosti Bus Line, která patří mezi krajské dopravce, potvrdila, že se na ně cestující s dotazem po terminálu často obrací. „Velmi bychom to uvítali, ať už z provozních důvodů kvůli zajíždění autobusů, parkování a podobně, ale také kvůli cestujícím pro lepší přehlednost, komfort cestování a zázemí,“ uvedla Bradíková.
Autobusovou dopravu mezi městy objednává Ústecký kraj. Podle krajského radního pro dopravu Jaroslava Komínka z jednání s ústeckým magistrátem vyplynulo, že na zřízení nového autobusového terminálu není nikde prostor. Žádná z autobusových meziměstských linek prý ale nekončí v Ústí a proto není nádraží prioritou. Jednali i s vlastníkem původního nádraží. Ten chce za provozování terminálu zaplatit.
„Kdybychom ale financovali autobusové nádraží v jednom městě, chtěla by je všechna. Je to věcí obcí a měst. Samozřejmě jakoukoliv snahu v tomto směru podpoříme. To, že krajské město nemá autobusové nádraží, je hloupé,“ myslí si radní Komínek.
Jak uvedl exnáměstek primátora Martin Hausenblas, spolu se zástupci Ústeckého kraje vyjednávali s Českými drahami o zřízení terminálu před hlavním nádražím.
Terminál měl vzniknout v místech, kde parkují zaměstnanci drah a ti namísto toho měli využít stání pod nádražím. Jízdenky na autobus by si mohli cestující koupit v budově nádraží nebo u řidiče.

„Vlastník stávajícího nefunkčního areálu tu podle mých posledních zpráv plánoval velký autobazar. Nebyli jsme z toho nadšení, ale chápeme, že chtějí, aby jejich majetek vydělával,“ poznamenal Hausenblas.
Náměstek primátorky Pavel Dufek si otázku o vyjednávání s ČD vyžádal písemně s tím, že kvůli pracovnímu vytížení odpoví během dne. Do uzávěrky vydání Deníku tak ale neučinil.

Region| Severní Čechy