Řešení

Na potištěném toaletním papíru jste mohli najít několik symbolů zosobňujících věci, které mě na Ústecku štvou a které bych od něj chtěl odtrhnout. Tady ke každému z nich nabízím svůj návrh řešení.

 

icon-mafie

Mafie

Ústecká politika je prolezlá různými novodobými mafiány a šíbry, kteří konají výhradně ve svůj vlastní prospěch. Jak ukázal puč v místním hnutí ANO brzy po komunálních volbách, tito lidé mají stále dostatečnou sílu, aby odvolali schopné vedení Ústí nad Labem a na několik let zmrazili snahy o rozvoj města.

Pokud se má Ústecko pohnout dopředu, potřebuje novodobé mafiány nahradit zodpovědnými politiky s vizí. Prvním krokem k tomu, aby se to podařilo, je pojmenovat věci pravými jmény a nahlas mluvit o tom, kdo v ústecké politice sleduje své postranní zájmy.

Mnoho lidí má z novodobých mafiánů strach. Já ne. Nebál jsem se jít do přímého střetu s pučistou z ANO a betonářem Josefem Matějkou a udělám to znovu, objeví-li se tady někdo podobný. Myslím, že občané mají právo vědět, kdo bere politiku jako službu veřejnosti a kdo se na ní chce obohatit nebo rozdat trafiky kamarádům.

Až šíbři a mafiáni přijdou o politický vliv, budeme v Ústí konečně moci začít dělat politiku založenou na dlouhodobé vizi a rozumné domluvě. Rád bych byl u toho.

 

icon-korupce

Korupce

Někteří lidé si kupují vliv, jiní se snaží prostě jen přijít k penězům. Velké kauzy jako například tunelování ROP Severozápad ukazují, do jakých pater korupční praktiky sahají a kolik se v nich ztrácí peněz.

Na podplácení je nejhorší, že pokřivuje zásadu rovného zacházení a stejných příležitostí. Podle této logiky potom řada lidí dává úplatky, „protože to dělají ostatní“, což vytváří začarovaný kruh.

Proto podplácení úplně nesnáším. Založil jsem a vedu iniciativu Podnikáme bez korupce, dávající prostor podnikatelům, kteří jsou stejně jako já přesvědčeni, že úspěšný byznys je možné dělat bez úplatků. Spousta lidí podniká čistě, ale málokdo o tom veřejně mluví. To se snažím změnit.

Důsledné vyšetřování zločinného nakládání s veřejnými penězi a obyčejná lidská poctivost – to je klíč ke zlepšení politické i podnikatelské kultury na Ústecku.

 

icon-odliv-mozku

Odliv mozků

Náš region velmi trpí nízkou úrovní vzdělanosti, což je smutné dědictví desítek let, kdy sloužil jako základna země pro těžbu uhlí a těžký průmysl. Spousta vzdělaných lidí navíc Ústecko opouští, protože zde nejsou takové pracovní příležitosti jako v Praze, Německu, ale i jiných regionech.

Mám vizi, jak to změnit a také k tomu podnikám konkrétní kroky. Založil jsem stipendijní fond, který mladým lidem z Ústecka umožňuje studovat na zahraničních univerzitách. Všem stipendistům a stipendistkám kladu na srdce, aby se po návratu pokusili nabyté zkušenosti a znalosti našemu regionu vrátit.

Jsem přesvědčen, že naše budoucnost je v čistém průmyslu a technologických inovacích. Pouze tak si udržíme vzdělané lidi a přivedeme sem další. Na přilákání potřebných investic musí město úzce spolupracovat s univerzitou a podnikateli. Využijeme také výborné geografické polohy mezi Prahou a Drážďanami.

 

icon-nezamestnanost

Nezaměstnanost

Omezování těžby, porevoluční vytunelování mnoha podniků nebo zavírání špinavých průmyslových provozů – to vše stojí za současným stavem, kdy Ústecko patří k regionům s největší nezaměstnaností v Česku. Cesta ven má dvě základní části.

Investice do čistých a moderních technologií dají vzniknout novým, kvalifikovaným pracovním místům. Posílí se tak význam univerzity a motivace mladých lidí z regionu získat kvalitní vzdělání. Dále bude třeba pracovat na vytvoření dostatečného množství rekvalifikačních programů pro stávající zaměstnance. Město ale musí nejprve zajistit dobré podnikatelské prostředí, kde se vymáhají zákony, neexistují úplatky a úspěch se netrestá šikanou. V neposlední řadě je potřeba připravit brownfieldy v centru Ústí k odkoupení, aby na jejich místě mohly vzniknout nové podniky a kancelářské budovy.

Druhou oblastí skýtající obrovský potenciál růstu pracovních příležitostí je turismus. Ústí nad Labem je zasazeno do nádherné krajiny a v okolí jsou skvosty jako jezero Milada. Očekávám, že sem bude stále více lidí jezdit na rekreaci, což dá vzniknout novým penzionům, restauracím, kavárnám a zároveň zvýší poptávku po našich zemědělských nebo rukodělných produktech. Těžit z toho budeme především my, Ústečané.

 

Drancování životního prostředí

Je načase se uvědomit, že uhlí je surovinou minulosti. Desítky let jeho těžby v zájmu celé země zanechaly na naší krajině nesmazatelné stopy. Myslím, že další rozšiřování těžby na úkor životního prostředí, lidského zdraví a za cenu bourání domovů je jednoduše nepřijatelné. Také špinavé průmyslové podniky přispěly k devastaci místní přírody, která se jen pomalu dává zpět dohromady.

Musíme se naučit o naše přírodní bohatství odpovědně starat, aby zůstalo zachováno i pro další generace. To znamená vedle postupného přechodu na čisté a šetrné technologie také najít rozumný kompromis mezi jeho ochranou a využitím k rekreaci. Od státu budu požadovat, aby nám vrátil dluh za vytěžené miliony tun uhlí v podobě prostředků na rekultivaci vytěžené krajiny.

 

icon-hazard

Hazard

Závislost na hracích automatech je nemocí, která v Česku stále ničí životy desetitisíců lidí i jejich blízkých. Miliardy korun, které každoročně skončí v kapsách hazardních baronů, mohly mnoha lidem zajistit důstojné žití. Hazard na sebe navíc nabaluje další problémy jako je užívání drog nebo zvýšený počet krádeží. Řešení přitom není příliš složité.

Už před komunálními volbami v roce 2014 jsem sliboval zasadit se o přísnou regulaci hazardu v Ústí nad Labem. Bohužel jsme to kvůli odporu hnutí ANO a jeho následnému rozpadu nestihli prosadit a současné (ne)vedení města na podobné snahy očividně zcela rezignovalo.

Omezování hazardu je především tématem lokální politiky a jako senátor bych k němu mohl přispět spíše vahou své autority. Je to zároveň ale téma, které cítím velmi silně a za které se budu vždy zasazovat.

 

icon-opustene-domy

Opuštěné domy

Ústecko je pověstné množstvím chátrajících obytných domů a nevyužívaných průmyslových staveb. I s tím se ale dá něco dělat.

Brownfieldy, tedy nevyužívané průmyslové areály, se snadno mohou stát motorem pro rozvoj regionu a jeho přechod na čisté a udržitelné technologie. Aby do nich však podnikatelé investovali a přetvořili je z dnešní ostudy na funkční součást města, musí je radnice nejprve připravit k férovému prodeji.

Zlepšení stavu domů ve vyloučených lokalitách předpokládá tvrdé potírání byznysu s chudobou. Průšvih je, že město v posledních letech rozprodalo většinu bytového fondu, který mohl posloužit pro sociální bydlení. Nyní je tedy potřeba opět uvažovat o odkupu bytů do městského vlastnictví.

Výhodou problematické oblasti Předlic je, že po zprovoznění celého úseku dálnice D8 se ocitne na strategické výpadovce. Tím získají místní nemovitosti na exkluzivitě a investoři motivaci zde domy nakupovat a opravovat.