Právo: Ústecký protest proti novému vedení

1. července 2015

Asi sto padesát lidí vyjádřilo v úterý před magistrátem v Ústí nad Labem podporu bývalému vedení města.

Koalice hnutí ANO a PRO!Ústí se rozpadla minulý čtvrtek a vznikla menšinová vláda části ANO a Ústeckého fóra občanů (UFO) opřená o podporu opozice.
Petiční shromáždění nespokojených obyvatel města svolali na úterý přes sociální síť Facebook dva bývalí členové ANO, odvolaný náměstek primátora Martin Mata a řadový člen Jakub Štráchal. Zastupitel Pavel Štěpař (ANO) ve svém vystoupení připomněl slova šéfa hnutí Andreje Babiše, že stát lze řídit jako firmu.
„Také si to myslím, ale na komunální úrovni je to především o lidech,“ připomněl, že členy ANO ve vedení města svrhli jejich spolustraníci.
Bývalý náměstek primátora Martin Hausenblas (PRO!Ústí) připustil, že se vedení města dopustilo několika chyb. „Nikdo z nás nebyl v politice, čili jsme se. V posledních měsících jsme ale udělali řadu správných rozhodnutí,“ zhodnotil práci bývalého vedení.
Hnutí ANO bylo v Ústí nad Labem rozštěpené dlouho. Projevilo se to už na začátku roku při schvalování rozpočtu. Prošel totiž návrh upravený podle požadavků opozice.
„Pro mě je to zklamání. Nepopírám, že jsem věděl o problémech, které koalice má. Ta forma, kterou naši bývalí kolegové zvolili, mi připadá naprosto příšerná, partyzánská, zbrklá a podle mě se nedá omluvit,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který přijel do Ústí bývalé vedení města podpořit.

Svržení bývalé koalice byl prý puč

Většina příchozích označila svržení bývalé koalice za puč. Dorazila s transparenty s hesly připomínajícími podle nich zbabělé a hanebné převzetí moci a svůj nesouhlas dala několikrát hlasitě najevo pískotem.
„Sledoval jsem se zájmem velké nasazení nových lidí ve vedení města. Je proto pro mě obrovské zklamání, že je zradili vlastní lidé,“ řekl Právu jeden z účastníků protestu, který se stejně jako většina dalších poté přesunul do zasedací místnosti magistrátu.
Zde pokračovala minulý týden přerušená schůze zastupitelstva. Atmosféra v sále byla napjatá. Pouze jeden z občanů, který se přihlásil do diskuse, tvrdě zkritizoval nové vedení města za podle něho nedůstojné převzetí moci. Za svá slova sklidil bouřlivý potlesk. Zastupitelé jednali do pozdních večerních hodin.

Je pro mě obrovské zklamání, že je zradili vlastní lidé účastník protestu

Foto autor| Foto PRÁVO – Karel Otcovský
Foto popis| Mnozí z účastníků shromáždění přišli podpořit bývalé vedení města.