MF Dnes: Ředitel zoo vydržel sedm měsíců, rada ho odvolala

15. října 2015

ÚSTÍ NAD LABEM Pouhých sedm měsíců vydržel ve funkci ředitel ústecké zoo Jiří Bálek, rada města ho včera odvolala. Jako důvody uvedla špatné hospodaření, chyby ve veřejných zakázkách či strach zaměstnanců z jeho osoby. Bálek argumenty rady odmítá jako zástupné s tím, že vedení města tím sleduje návrat starých pořádků.
„Stalo se tak na základě dlouhodobé nespokojenosti, výsledků mimořádné kontroly i petice od nespokojených zaměstnanců, pod niž se podepsaly dvě třetiny zaměstnanců zoo,“ vysvětlila odvolání ředitele Bálka vedoucí tiskového oddělení magistrátu Daniela Pilařová.
Bálek oponuje, že za údajné chyby v hospodaření jsou odpovědní bývalá ekonomka Jana Černá a bývalý vedoucí provozu Jiří Hanzlík, které kvůli tomu odvolal. Sám pak uvádí, že o nespokojenosti zaměstnanců nic neví. „Vyžadoval jsem jen standardy, které jsou běžné v jakýchkoliv institucích. Vždy jsem hodnotil jen práci, nikoliv osobní záležitosti,“ uvedl.
Část opozice vidí v odvolání Bálka účelový krok radnice, která se ho chtěla zbavit, protože je spjatý s érou bývalé koalice ANO a PRO! Ústí. „Jeho největším nedostatkem bylo, že se za jeho působení nedalo krást a muselo se pracovat. Důvody vedení města jsou lživé stejně jako důvody, na kterých obhajovali rozpad koalice ANO a PRO! Ústí,“ míní lídr PRO! Ústí Martin Hausenblas.
Radnice pověřila řízením zoo Bořka Voráče, který zoo už kdysi vedl. „Jeho hlavním úkolem bude za pomoci mediátorek stabilizovat složitou situaci v zoo,“ uvedla mluvčí Pilařová. Nový stálý ředitel má do konce roku vzejít z konkurzu. Bálek už avizoval, že se do něj nepřihlásí.

Regionalni mutace| Mladá fronta DNES – severní Čechy