MF Dnes: Proč potopili koalici: prý z obav před uprchlíky

30. června 2015

ÚSTÍ NAD LABEM Zastupitelé za dnes už neexistující ústeckou organizaci ANO Pavel Dufek, Yveta Tomková, Renata Zrníková a primátorka Věra Nechybová odmítají, aby byli nazýváni pučisty. Ke středečnímu odvolání vlastního primátora Josefa Zikmunda a rozbití koalice ANO a PRO! Ústí měli podle svých slov vážné důvody, uvedli to ve společném prohlášení.
„Pověstnou poslední kapkou pro nás bylo, že na posledním zasedání rady města zástupci PRO! Ústí informovali o záměru nabídnout ministerstvu vnitra budovy UJEP (ústecká univerzita) pro uprchlíky,“ píše čtveřice zastupitelů s tím, že zástupci PRO! Ústí požadovali, aby se jejich návrh nezanesl do oficiálního zápisu z jednání, a nebyl tak k dispozici veřejnosti.
Na tvrzení křídla bývalého ANO kolem Nechybové už na první pohled zarazí, že by politici nabízeli k prodeji budovu, která městu ani nepatří. MF DNES pak přímo na univerzitě ověřovala, zda o poskytnutí svého majetku na zřízení centra pro uprchlíky jednala. „Vedení UJEP nejednalo oficiálně ani neoficiálně s bývalým vedením města ani s jinými osobami o možnosti poskytnout budovy UJEP pro případné uprchlíky,“ sdělila mluvčí univerzity Jana Šiková.
Skupina kolem primátorky kritizuje i působení exradního Jaroslava Haidlera v čele příspěvkové organizace, pro niž spolek Činoherák Ústí zajišťoval představení. Haidler prý mohl porušit zákon, když místo vyhlášení soutěže si od spolku objednal 70 představení každé zvlášť. „V žádném případě se nemůže jednat o účelové dělení podlimitní zakázky, navíc zakázky do kultury,“ doplnil Haidler.
V prohlášení také „pučisté“ upozornili, že docházelo k údajnému zadávání zakázek vybraným architektům, dodavatelům laviček či právních služeb. „Vylití kbelíku špíny má odvést pozornost od faktu, že tito lidé učinili puč, uzavřeli pakt s opozicí a mají složit mandát. Prohlášení, které poskytli, je směs nesmyslů, lží a dezinterpretovaných neúplných informací. Budeme se k tomu postupně vyjadřovat,“ reagoval lídr hnutí PRO! Ústí Martin Hausenblas.

O autorovi| Jan Horák, redaktor MF DNES
Regionalni mutace| Mladá fronta DNES – severní Čechy