MF Dnes: Čerstvá rada pod tlakem: musí rozhodovat rychle

25. června 2015

ÚSTÍ NAD LABEM Nová ústecká vláda, část hnutí ANO kolem zvolené primátorky Věry Nechybové a hnutí UFO, si pro svůj nástup vybrala mimořádně napjatou dobu. Správu města přebírá v době, kdy na rozhodnutí čeká několik zásadních věcí. Hraje se o schválení vypsání zakázky na zajištění komunálních služeb, dotaci pro spolek Činoherák Ústí či půjčku ústeckému fotbalovému klubu.
Výše uvedené záležitosti totiž měly projít včerejším zastupitelstvem, jenže nová vláda části ANO a hnutí UFO po svém zvolení zasedání zastupitelstva přerušila. Zastupitelé se sejdou až 30. června. „Dochází k velkému riziku poškození několika institucí v Ústí a značných finančních škod,“ upozornil na hrozbu plynoucí z odložení jednání bývalý zástupce primátora Martin Hausenblas (PRO! Ústí).
Klíčovým bodem je zakázka na zajištění komunálních služeb, jde o tendr na údržbu komunikací, čistoty veřejných prostranství a nakládání s odpadem. Město za zakázku zaplatí 870 milionů korun, dodavatel ji bude plnit do roku 2023. Současnému dodavateli, firmě AVE, totiž končí smlouva. „Pokud dnes nebude záměr zakázky schválen, město je vystaveno riziku, že zakázka nebude správně zadministrována a od 1. ledna příštího roku nemusí být zajišťovány veškeré komunální služby,“ upozornil na včerejším zasedání zastupitelstva Hausenblas. Čekání bude také nepříjemné pro spolek Činoherák Ústí. Peníze má totiž jen do konce června, servisní zaměstnanci už jsou navíc ve výpovědi. „V případě, že by dotace nebyla schválena, tak to znamená, že zaměstnanci hned druhý den musí na pracák, což by asi měli vědět s větším předstihem, nemáme vyřešeno případné vystěhování z budovy a v červenci máme tři zájezdy, o kterých bychom měli vědět, jakým způsobem je uskutečníme,“ upozornila na rizika odložení jednání pověřená ředitelka spolku Tereza Silbernaglová.
Do třetice se pak na hraně financování octne Fotbalový klub města Ústí nad Labem, který potřebuje půjčku 3 miliony korun. Bez ní reálně hrozí, že od července nebude mít dost peněz na svůj chod. „Pokud neprodleně nedojde ke schválení půjčky, bude v nejbližších dnech vyhlášeno insolvenční řízení klubu,“ upozornil Hausenblas.
Nový náměstek primátora Jiří Madar (UFO) kontroval, že situace tak vyhrocená není. „Nedramatizujte situaci. Je to 6 dní a za těch 6 dní se nic nestane ani v jedné z těch věcí, o kterých mluvil pan Hausenblas,“ reagoval Madar. Otázkou však je, jak v těchto věcech nová vláda s nepřehlednou většinou rozhodne.
Nejméně ohrožené je odsouhlasení vyhlášení zakázky na komunální služby, protože ty město jednoduše zajišťovat musí. I fotbalový klub má slušnou šanci na finanční injekci i proto, že ho sám Madar kdysi zakládal. Nejméně jistá je pak podpora Činoheráku, protože za ním pevně stojí pouze hnutí PRO! Ústí.

O autorovi| Jan Horák, redaktor MF DNES
Foto autor| Foto: I. Lhotská
Foto popis| Noví radní města Ústí nad Labem Boxer Lukáš Konečný a lékař Jiří Madar. Ten se na politickou scénu ve městě vrací po 10 letech.
Regionalni mutace| Mladá fronta DNES – severní Čechy