idnes.cz: O převrat v Ústí se zajímá Babiš, bude mluvit se svrženou koalicí

27. června 2015

Předseda ANO Andrej Babiš se sejde s oběma stranami bývalé ústecké koalice, zástupci ANO a hnutí PRO! Ústí, aby s nimi probral rozbití společné vlády. Část zastupitelů ANO zvedla ruku pro odvolání vlastního primátora, poté postavila novou radu města s hnutím UFO. Babiš vývoj na ústecké radnici kritizuje.

„Domluvili jsme se, že si to musíme vysvětlit. Nelíbí se nám to a potřebujeme si vyslechnout všechny strany za jedním stolem,“ sdělil MF DNES Babiš.

Předseda ANO už v pátek absolvoval předběžnou schůzku s novou primátorkou Věrou Nechybovou, aby se seznámil s důvody jejího křídla ANO pro rozbití koalice s PRO! Ústí. „Jako důvod uvedla podivné hospodaření od zástupců PRO! Ústí,“ podotkl Babiš.

Lídr PRO! Ústí a odvolaný náměstek primátora Martin Hausenblas se proti tvrzení Nechybové ostře ohradil. „Je to absolutní nesmysl, to tvrzení nemá žádnou informační hodnotu. Jak špatně hospodařili? V čem konkrétně?“ reagoval Hausenblas.

Svůj pohled na věc nyní bude mít možnost říct Babišovi osobně. „Rád se s ním sejdu a řeknu mu, jak to bylo,“ uvedl. Schůzku organizuje poslanec Brabec

Schůzka šéfa ANO Babiše se zástupci obou stran by se měla uskutečnit příští týden, po čtvrtečním zasedání celostátního předsednictva ANO ji dostal za úkol zorganizovat poslanec za Ústecký kraj Richard Brabec.

„Pro nás je ta forma (rozpadu koalice) velmi překvapivá, považuji ji za velmi nešťastnou,“ podotkl už dříve Brabec.

Z Babišova vyjádření vyplynulo, že by na ústecké radnici preferoval původní sestavu ANO a PRO! Ústí. Ale žádný nástroj, aby ji obnovil, nemá.

„My o tom nerozhodujeme. My na ně můžeme apelovat a doporučovat, ale jako předseda na to nemám žádný vliv,“ podotkl.

Celostátní vedení ANO k celé situaci může maximálně zaujmout stanovisko. Stejně na tom je i krajské předsednictvo ANO, jež chce kauzu také projednat.

„Krajské předsednictvo k této problematice zasedne pravděpodobně příští týden,“ uvedl krajský manažer ANO Jakub Komárek. Rozkol v ústecké ANO bude řešit oblastní sněm

S rozkolem se ale musí vypořádat samo ústecké ANO. Zásadní bude, zda vedle sebe obě frakce, jedna kolem exprimátora Josefa Zikmunda a druhá kolem jeho nástupkyně Věry Nechybové a podnikatele Josefa Matějky, dokážou existovat. Zajímá vás dění v krajích?

Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.

„Bude muset být svolán oblastní sněm a tam tato situace být řešena,“ uvedla Nechybová.

Člen Zikmundova křídla, exradní Pavel Štěpař věří, že se ANO s rozkolem vypořádá.

„Za ANO bych se za tento vývoj situace chtěl voličům omluvit, protože s mandátem, který jsme v podzimních volbách dostali, nebylo naloženo dobře,“ dodal však.

Oblastní sněm by měl následovat po schůzce s Babišem.
URL| http://usti.idnes.cz/o-prevrat-v-usti-se-zajima-babis-dnd-/usti-zpravy.aspx?c=A150620_2171818_usti-zpravy_alh