denik.cz: Chabařovičtí řekli hazardu jasné NE!

3. července 2015

Chabařovice – Lidé v Chabařovicích již nebudou moci házet peníze do hracích automatů a videoterminálů. Místní zastupitelé se na svém posledním zasedání rozhodli, že přijmou vyhlášku, která jejich provozování definitivně zakáže.

„Převážil u nás názor, že automaty jsou škodlivé a nevyváží to ani peníze, které jsme za jejich provozování dostávali do rozpočtu,“ vysvětlil krok místních komunálních politiků starosta Josef Kusebauch.

V Chabařovicích bylo v provozu sedm automatů, vyhláška tak neznamená zásadní změnu. Z provozu automatů město získalo za rok zhruba 140 tisíc korun.
Zmizí postupně

Podle starosty automaty zmizí postupně, až jim doběhnou platná povolení. Vedení města je připravené a ví jak výpadek příjmů nahradit.

Ne všichni obyvatelé Chabařovic ze zákazem souhlasí. O vyhlášce vedou i vášnivé diskuse na sociálních sítích. „Plošný zákaz heren spěje k neomezenému šíření nelegálních heren, stejně jako zákaz alkoholu vyústil za dob prohibice k jeho zvýšené konzumaci,“ tvrdí Zbyněk Tichý.

To jsou podle něho poznatky i slavného amerického ekonoma Paula Samuelsona, který i za toto tvrzení získal Nobelovu cenu. „Nechci se přít se Samuelsnem, ale kdyby žil ve vesnici, jako je tato, rozhodně by toto netvrdil. Tady nejsme v anonymním městě, kolikrát se zde věci vědí dřív, než se skutečně stanou,“ protiargumentuje Jana Šolcová. K zákazu automatů se již odhodlaly například Trmice. Zde prý vyhláška funguje dobře.
V Ústí počet roste

Hráči z okolních měst mohou bez problémů jezdit ukájet svoji hráčskou vášeň do Ústí nad Labem, kde jsou v provozu stovky automatů a videoterminálů. Jejich počet se navíc v poslední době stále zvyšuje. Město již z nich letos získalo přes 50 milionů korun.

Někteří zastupitelé, hlavně z PRO! Ústí, chtěli automaty zakázat také, ale nakonec začali připravovat vyhlášku k jeho regulaci. Vše nyní zbrzdila výměna vedení města. „Návrhy jsou připravené. Chystali jsme se je dát k debatě do jednotlivých klubů,“ řekl exnáměstek primátora Martin Hausenblas. Jeden návrh počítá s výrazným omezením počtu heren. Druhý by povolil jen jediné místo, parkoviště pod Mariánskou skálou, kde by mohly být.“
URL| http://www.denik.cz/ustecky-kraj/chabarovicti-rekli-hazardu-jasne-ne-20150702-a62p.html