Český rozhlas: Ústí nad Labem hrozí, že přijde o evropské peníze na nový systém odbavení cestujících

15. července 2015

moderátorka
——————–
Jak už zaznělo před písničkou, městu Ústí nad Labem hrozí, že nestihne vyčerpat víc než 40 milionů korun z evropských fondů. Ty jsou určené na elektronický odbavovací systém cestujících v městské dopravě. Problémy může způsobit veřejná zakázka na firmu, která má systém dodat. Práce mají být hotové do konce roku, aby je proplatila Evropská unie.

Jan BACHORÍK, redaktor
——————–
Pokud zakázku nestihne, bude muset město zaplatit část nebo celou cenu za nový systém odbavení cestujících ze svého.

Věra NECHYBOVÁ, primátorka Ústí nad Labem
——————–
Rozpočtově je, jsou náklady na EOS 38 milionů asi, takže i za cenu toho, že město to bude muset uhradit z vlastních prostředků, budeme muset ten projekt dokončit jako celek.

Jan BACHORÍK, redaktor
——————–
Říká nezařazená primátorka Ústí nad Labem Věra Nechybová. Pokud by město projekty neudělalo, čekala by ho korekce od dotačního úřadu. V případě nedokončení by se totiž nenaplnily podmínky smlouvy na dotaci. Podle nezařazeného náměstka ústecké primátorky Pavla Dufka mělo minulé vedení města rozhodnout o zakázce dřív tak, aby se stihla splnit do konce tohoto roku.

Pavel DUFEK, náměstek ústecké primátorky
——————–
Je pravda, že prostě minimálně o ty 2, 3 měsíce dopředu mohlo tohle všechno probíhat a proběhnout a ty 3 měsíce by byly poměrně dlouhá doba na řešení některých věcí.

Jan BACHORÍK, redaktor
——————–
To exnáměstek primátora Martin Hausenblas z hnutí PRO! Ústí odmítá.

Martin HAUSENBLAS, exnáměstek primátora
——————–
Tohle to, co se teďka děje, je první účet za to, co se vlastně stalo s vedením města v Ústí nad Labem. Každopádně v tuto chvíli to plně padá na nové vedení města.

Jan BACHORÍK, redaktor
——————–
Noví lidé se do vedení Ústí nad Labem dostali na konci června. Část bývalého hnutí ANO se odštěpila od tehdejší koalice s hnutím PRO! Ústí a vytvořila novou menšinovou vládu s uskupením UFO. Pokud se městu nepodaří dotáhnout zakázku do konce roku celou, proplatí mu Regionální operační program Severozápad pouze to, co stihne vyfakturovat do konce roku.

Eliška ŠTÁDLEROVÁ, dotační úřad
——————–
Pokud by město nestihlo realizovat projekt v letošním roce, dotační úřad by proplatil pouze výdaje, které budou realizovány do konce letošního roku.

Jan BACHORÍK, redaktor
——————–
Uzavírá Eliška Štádlerová z dotačního úřadu. Kdy město se zakázkou začne, zatím není jasné. Výběr totiž provází například odvolání firem k antimonopolnímu úřadu. V úvahu teď přichází několik variant řešení. Město například zakázku zaplatí ze svého, případně ji stihne nebo úplně zruší. V takovém případě se ovšem vystaví možné pokutě od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. V každém případě ale bude muset zaplatit víc než původně avizovaných zhruba 7 milionů určených na spoluúčast k evropským financím. Z Ústí nad Labem Jan Bachorík, Český rozhlas.