Český rozhlas: Libor Turek získal post šéfa DP v Ústí za podporu vedení města, tvrdí opozice

22. září 2015

moderátorka
——————–
Za politický obchod označuje hnutí PRO! Ústí jmenování Libora Turka ředitelem Dopravního podniku města Ústí nad Labem. Turek je šéfem ústecké ODS a zastupitelem, jeho strana má v zastupitelstvu tři hlasy. Nová menšinová vláda města potřebuje podle opozice podporu i dalších stran. Vedení města i firmy odmítá, že by nový ředitel dopravního podniku získal místo za politickou podporu.

Pavel DUFEK, náměstek primátorky
——————–
Já si myslím, že o výběru ředitele pochyb není, protože samozřejmě bylo to v režii dopravního podniku, kde byla výběrová komise. Výběrová komise doporučila nejvhodnějšího kandidáta a toho jsme my jako rada města schválili. Tudíž nechápu opozici.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka
——————–
Odmítl politický handl nezařazený náměstek primátorky Pavel Dufek. Libor Turek nemá běžné pracovní zkušenosti, působil v politických funkcích například jako náměstek primátora nebo místostarosta centrálního obvodu. I na to poukazuje lídr opozičního hnutí PRO! Ústí Martin Hausenblas.

Martin HAUSENBLAS, opozičního hnutí PRO! Ústí
——————–
To pučistické vedení města má významnou menšinu a musí tím pádem získávat hlasy opozice, to znamená všech oponentů – ODS, KSČM, ČSSD. Tohle to je typický příklad takového politického obchodu. Nikdy v životě nepracoval a všechny ostatní funkce kdykoliv získal, tak to bylo podle politického klíče. Nemá žádné zkušenosti v managementu. Tenhle ten člověk, který byl politickým exponentem v těch nejkrutějších dobách, kdy se tohle to město rozkradlo a zadlužilo, a stál mimo jiné teda u kauzy muzea, která město stála řadu desítek milionů korun, tak tenhle ten pán získá funkci jako ředitel dopravního podniku.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka
——————–
O post šéfa městské firmy mělo zájem šest lidí, dva postoupili do druhého kola. Kromě Turka to byl personální manažer dopravního podniku Tomáš Pavel. Podle předsedy představenstva Josefa Matějky má Turek odpovídající vzdělání a firmu zná z předchozího působení v dozorčí radě a představenstvu. Také Libor Turek odmítá, že by funkci získal za tři hlasy ODS v zastupitelstvu.

Libor TUREK, šéf ústecké ODS, zastupitel
——————–
Já se domnívám, že byť jsem předseda ústecké ODS, tak že se můžu hlásit, kdy chci, kam chci, na co chci a že mi nikdo nemůže klást žádné omezení.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka
——————–
Vylučujete tedy, že je to jakýsi politický obchod, že byste dostal práci za zvednutí ruky při jednání zastupitelstva?

Libor TUREK, šéf ústecké ODS, zastupitel
——————–
Já to určitě vylučuju, protože si přeci musíme uvědomit, že dopravní podnik má pět set zaměstnanců, má obrat kolem půl miliardy korun a je to obrovská zodpovědnost. Nelze takto velký podnik rozdávat jak nějaké trafiky.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka
——————–
Proč jste si vybral právě dopravní podnik? Jaký je váš vztah vlastně k dopravě?

Libor TUREK, šéf ústecké ODS, zastupitel
——————–
Já k tomu dopravnímu podniku mám vztah, protože jsem pracoval v historii poměrně dlouhou dobu ve statutárních orgánech a s těmi lidmi a s tou problematikou jsem se dlouhé roky seznamoval a vybudoval jsem si k tomu určitý vztah.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka
——————–
Předchozí ředitel dopravního podniku Radek Chobot v létě rezignoval z osobních důvodů. Z Ústí nad Labem Gabriela Hauptvogelová, Český rozhlas.